نوجوانان
تغییرات صدا در نوجوانان
مهر ۲۱, ۱۳۹۷
یوگا
یوگا و خوانندگی
مهر ۲۴, ۱۳۹۷

بررسی ابعاد یک پرونده-قسمت هفتم

ماجرای “ریفلاکس اسید” اوباما ممکن است به دیگران کمک کند تشخیص و درمان مناسب تری داشته باشند.

این تیتر نشریه واشنگتن پست در تاریخ December 8, 2014 است.در این مقاله نگارنده به بهانه بررسی مشکل ریفلاکس رئیس جمهور وقت ایالات متحده به بررسی ریفلاکس در آمریکا پرداخته است.

باراک اوباما

جیمی کافمن پزشک و محقق نیویورکی است که به تشخیص و درمان اختلالات ناشی از اسید معده در اختلالات صوتی مشغول است ؛ وی چنین روایت می کند:

گزارش شده است که پرزیدنت اوباما هفته ها درگیر یک گلودرد مرموز شد و پس از بررسی ها ، تشخیص این موضوع است: ریفلاکس اسید معده به حنجره رسیده است، که سبب التهاب راه هوایی یا همان ریفلاژی لارنگوفارنکس (LPR) شده است.“LPR” ممکن است با علائم زیر خود را نشان دهد. لازم به ذکر است  LPR بعضی اوقات نیز “رفلاکس خاموش” نامیده می شود، زیرا همیشه نشانه هایی را که مردم به آسانی تشخیص می دهند، نشان نمی دهد:

  • گلو درد مزمن
  • گرفتگی صدا یا سینه
  • احساس وجود یک توده در گلو
  • سرفه مزمن یا سرفه ای که شما را از خواب بیدار کند
  •  نفاق در گلو

از سال 1975، وقوع ریفلاکس معده 400 درصد افزایش یافته است (تقریبا از هر پنج آمریکایی یک نفر از LPR رنج می برد)، و سرطان مری ناشی از ریفلاکس بیش از 500 درصد افزایش یافته است تا سریع ترین نوع سرطان در ایالات متحده شود.

همانند رئیس جمهور اوباما بسیاری از مردم نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند؛ ریفلاکس خاموش ، بدون علائم گوارشی مانند سوزش سر دل و یا سوء هاضمه ظاهر می شود .از علل LPR میتوان به چاقی ، رژیم غذایی نامنظم، غذاهای پر ادویه ، خوردن دیرهنگام شام در شب ، سیگار کشیدن و استرس اشاره کرد.

طی یک نظر سنجی از مردم سوال شد

فکر می کنید ممکن است ریفلاکس داشته باشید؟ کدام یک از علائم در شما وجود دارد؟

به ترتیب آراء، علائم افراد گزارش شده عبارت بودند از:

 ترشحات پشت حلقی- (15 درصد)

 درد گلو هنگام صاف کردن صدا- (14 درصد)

احساس گلو درد- (14 درصد)

خفگی- (12 درصد)

گلودرد- (11 درصد)

سرفه مزمن- (10 درصد)

سوزش سر دل- (10 درصد)

 واحساس خفگی- (7 درصد)

هیچکدام- (7درصد)

باراک اوباما

 اگر چه ممکن است سوزش معده پیش پا افتاده ترین علامت مربوط به ریفلاکس معده باشد. اما اغلب اوقات شایعترین یا مهم ترین علامت ریفلاکس معده نیست. در حقیقت، با دیدن هزاران نفر از بیماران مبتلا به LPR ، می توانم این حقیقت را بگویم که سوزش سر دل به ندرت جزو علائم اولیه است.

از آنجایی که علامت اکثر افراد مبتلا به ریفلاکس سوزش سر دل نیست. علائم آنها ممکن است به اشتباه به عنوان سینوزیت، آلرژی، آسم یا برخی بیماری های دیگر ریه تشخیص داده شود.

همچنین لازم است تأکید کنیم که درمان موثر ریفلاکس LPR نیازمند تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی است. داروهای سرکوب کننده اسید به تنهایی کافی نیستند. تغييرات شيوه زندگي کليدي و ضروري است.

و در آخر باید بگویم آگاهی بیشتر می تواند برای بسیاری از مردم بسیار مفید باشد. ریفلاکس LPR اپیدمی است، اما می تواند از طریق درمان مناسب و تغییر شیوه زندگی درمان شود.

مرکز وکولوژی ایران مجهز به بروز ترین دستگاه عکسبرداری از حنجره ( استروبوسکوپی) و همچنین کادر علمی ، مجرب و با تجربه پزشکی – درمانی در تشخیص و درمان انواع بیماری های ریفلاکس در صداپیشگان و خوانندگان بار دیگر به شما صداپیشگان یادآور می شود.  مسئله ریفلاکس اسید معده موضوع عادی و بی اهمیتی نیست و زمینه ساز بسیاری از ناتوانی های اجرایی در عرصه خواندن و نیز بستر ساز تمامی اختلالات و بیماری های حنجره و تارهای صوتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است