ادل3
بررسی ابعاد یک پرونده-قسمت سوم
مرداد ۱۲, ۱۳۹۷
شنوایی
آسیب های شنوایی در صداپیشگان
مرداد ۱۸, ۱۳۹۷

صدای ویرورسی

معرفی مورد:Céline Marie Claudette Dion

مورد بررسی:لارنجیت در سلن دیون

سلن دیون2

تشخیص: بیماری ویروسی که منجر به ضعف تارهای صوتی می شود.

مشکلات آوازی می تواند حتی قدرتمند ترین صداها را ساکت کند.

در ماه مارس سال 2012 سلن دیون مجبور به لغو 10 کنسرت خود به دلیل ضعف در تارصوتی سمت راست خود شد.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، “دیون” در انجام یکی از تمرین های آوازی دچار مشکل می شود و در ادامه صدایش دچار گرفتگی می شود؛  او برای بررسی به مرکز پزشکی  UCLA به لس آنجلس رفت و در آنجا  به او توصیه شد که صدای او برای شش تا هشت هفته نیاز به استراحت دارد.

من سعی کردم بخوانم اما کنترل صدای خود را نداشتم.ما فکر می کردیم که بعد از چند روز استراحت، مشکل رفع می شود ، اما بهتر نشد. من حدس می زنم بدتر از آنچه فکر می کردم بود
سلن دیون
Celine Dion
Singer

دیون افزود: بدیهی است این بدترین اتفاق برای یک خواننده است … که قادر به انجام نمایش ها و اجراهایش نباشد.  من احساس می کنم بدتر از این ، آن بود که طرفداران من نا امید می شدند.خیلی متاسفم.امیدوارم که آنها مرا ببخشند. 

در هر حال، پس از پیروی از دستورات متخصصین و استراحت ، صدای دیون برای اجرای بعدی وی در لاس وگاس از 9 ژوئن تا 19 آگوست آماده شد.

علت مشکل صوتی دیون چه بود؟ بیماری ویروسی صدای دیون را تضعیف کرد.

چگونه بیماری های ویروسی بر صدا تاثیر می گذارد؟

طبق نظر کریستوفر یانگ چانگ ، رئیس Fauquier ENT Consultants، هنگامی که یک ویروس مخاط فوقانی  مخاطب را آلوده می کند، باعث التهاب لایه مخاطی در بخش های گوناگون از جمله تارهای صوتی می شود. آنگاه تارهای صوتی با التهاب به هم برخورد می کنند.در رایج ترین موارد،ویروس بر روی صدا اثر می گذارد و همچنین بر روی تنفس و باعث ایجاد تنش های عضلانی می گردد. محدوده صدا می تواند به شدت پایین تر و کاهش یابد و به علت تورم فضای رینکه سرعت آواسازی فرد نیز کاهش می یابد. چانگ گفت : به همین دلیل است که با لارنژیت، قدرت صدا کاهش می یابد و برای رساندن صدا به گوش مخاطب باید بیشتر تلاش شود.

بازیابی صدای ویروسی :

اگر علائم سرماخوردگی و یا آنفلوانزا را به مدت بیش از 5-7 روز بدون بهبود تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.معمولا سرماخوردگی در این زمان از بین می رود.  طبق گفته پزشکان، بیماری های مکرر به سمت احتمال عفونت سوق پیدا می کنند.با سرماخوردگی، صدای اغلب افراد با استراحت کافی و مصرف مقدار زیادی مایعات بهبود می یابد و تارهای صوتی به کیفیت قبل بازمیگردد. برای عفونت های ویروسی پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت تجویز کند.با این حال، بسیاری از متخصصان آسیب شناسی  صدا در مورد آن دسته از داروهایی که توانایی خشک کردن تارهای صوتی را دارند، هشدار می دهند.آنها به خوانندگان توصیه می کنند تا آب زیاد بنوشند.در هر حال، دستور پزشکان شامل استراحت صوتی است.

صحبت کردن / آواز خواندن در طول لارنژیت فعال،منجر به  التهاب و تورم بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است