نمونه جراحی
نمونه جراحی
آذر ۲۲, ۱۳۹۷
ماری جوانا
چالش علف
دی ۱, ۱۳۹۷

اثرات پارکینسون بر صدا

لیندا ماریا رانستد خواننده آمریکایی است که تاکنون ۳۰ آلبوم استودیویی منتشر کرده و برنده جوایزی از جمله نامزد جایزه‌ گلدن گلوب را کسب کرده است.رانستد در آوریل ۲۰۱۴ به عضویت تالار مشاهیر راک اند رول درآمد.وی با هنرمندان مشهور سبک کانتری چون دالی پارتن و امیلو هریس آلبوم مشترک ضبط کرده‌ است. او مدتی نیز به خوانندگی اپرا پرداخت.در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که قصد بازنشستگی دارد و دیگر به اجرای زنده نخواهد پرداخت.

در سپتامبر ۲۰۱۳ اعلام شد که او به بیماری پارکینسون مبتلاست.

اگر چه تشخیص او طی یک مشاوره با متخصص مغز و اعصاب به عنوان یک شگفتی به نظر می رسید، وی اظهار داشت که علائم هشدار دهنده از چندین سال پیش مشهود بود ؛ اما سخت ترین و تکان دهنده ترین قسمت بیماری وی این بود که این خواننده اعلام کرد که : دیگر نمیتواند حتی یک نت بخواند.

هیچ کس نمی تواند با بیماری پارکینسون بخواند. مهم نیست چقدر سعی می کنید
۱۵۳۴۷۰۲۳۸۱-A-Conversation-with-Linda-Ronstadt-tickerts
Linda Ronstadt
Singer

ما اخیرا دیگر شخصیت های مشهور مانند مایکل جکس فاکس را دیده ایم، با وجود تشخیص بیماری پارکینسون، کار خود را ادامه می دهند اما چطور است که یک بازیگر میتواند به کار خود ادامه دهد اما خوانندگی رانستد پایان یافته است؟

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون (PD) یک اختلال سیستم عصبی به علت کمبود دوپامین است که منجر به اختلال در حرکت، شناخت و خلق و خو می شود.

ابتدا بیماری با علائم مربوط به حرکت همراه است ؛ علائمی مانند :

لرزش – جنبش های آهسته – سختی در راه رفتن – افسردگی و اضطراب معمولا در بیماران پارکینسون دیده می شود.

همانطور که گفته شد سطوح پایین دوپامین، باعث بروز پارکینسون می‌شود. سطح دوپامین زمانی پایین می‌آید که سلول‌های عصبی در مناطقی از مغز تجزیه می‌شوند، اما دلیل تجزیه‌ی این سلول‌ها هنوز به‌درستی مشخص نیست. اگرچه محققان در حال بررسی دلایل بروز پارکینسون و ارتباط آن با مسائل ژنتیکی، رادیکال‌های آزاد و سموم موجود در محیط زیست هستند اما هنوز دلیل واقعی این بیماری تشخیص داده نشده است.

چگونه بیماری پارکینسون بر صدا تاثیر می گذارد؟

حتی استفاده از صدای ساده (صحبت کردن) نیاز به هماهنگی دقیق بسیاری از عضلات دارد و حتی گفتار در بیماران مبتلا به پارکینسون نیز تحت تاثیر قرار می گیرد:

  • کنترل بسیاری از ماهیچه های کوچک آرواره ایی دشوار است.
  • طنین و تن صدا تحت تاثیر قرار می گیرد.
  • افسردگی و اضطراب می تواند کیفیت صدا را به دلیل خستگی، بی تفاوتی و بی حوصلگی، تحت تأثیر قرار دهد
  • تارهای صوتی می توانند دچار آتروفی شوند

و از آنجایی که PD در بیماران مسن بیشتر رایج است، آتروفی تارهای صوتی باعث می شود که استفاده از صدا در صحبت کردن نیز حتی دشوار باشد.

بیماری پارکینسون چگونه صدای آوازی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تمرکز در آواز نیاز به هماهنگی عضلات بیشتری نسبت به صحبت کردن دارد. آواز پیچیده ترین و شدیدترین نوع استفاده از حنجره است. آواز خواندن نیاز به کنترل تنفس، کنترل دقیق بسته شدن تارهای صوتی و دستکاری در بسیاری از عضلات کوچک برای افزایش و کاهش بلندی یا جا به جایی نت ها دارد. تن صدا نیز با کنترل عضلات حنجره ، زبان و سایر عضلات توسعه می یابد.از آنجا که PD بر تمام این عضلات تاثیر می گذارد، انجام این وظایف بسیار دشوار می شود.

آواز با PD نیاز به کنترل و تمرکز قابل توجه ای دارد و معمولا یک خواننده با PD نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد ، همانطور که در مورد Linda Ronstadt این تمرکز وجود ندارد.

درمان مشکلات صوتی در بیماری پارکینسون چیست؟

درمان هایی که جهت کاهش نشانه ها انجام می شود عبارتند از:

  • صوت درمانی (گفتاردرمانی) می تواند به بهبود علائم صوتی PD کمک کند.
  • تزریق ژل در تارهای صوتی می تواند برای تقویت عملکرد تارهای صوتی که به طور معمول تحت (آتروفی) قرار می گیرند مورد استفاده قرار گیرد. یک متخصص حنجره می تواند با استفاده از این روش ساده، علائم آتروفی شدن تارهای صوتی را کاهش دهد.

بیمار پارکینسون ، آیا قادر به خواندن خواهد بود؟

تشخیص بیماری پارکینسون به این معنی نیست که شما نمیتوانید آواز بخوانید. در حال حاضر تعداد افرادی که با PD همچنان آواز خواندن را ترک نکرده اند رو به افزایش است. توانایی آواز در اغلب موارد با ارزیابی دقیق و درمان اولیه می تواند تا حد قابل قبولی حفظ شود. مهمترین گام در تعیین اینکه آیا قادر به خواندن هستید، داشتن ارزیابی کامل حنجره با تست حرکات آوازی است.

بیماران مبتلا به پارکینسون اختلالات صوتی دیگری نیز دارند که قابل درمان هستند. مهم این است قبل از اینکه مشکلات مربوط به صدا به علت پارکینسون مطرح شود، برای این مشکلات ارزیابی دقیقی انجام شود. انجام استروبوسکوپی (Videostroboscopy) برای ارزیابی دقیق علائم صدا بسیار مهم است که این امکان در مرکز وکولوژی ایران برای مراجعین فراهم است.

در اویل بروز بیماری پارکینسون ممکن است زندگی شما تا حد زیادی مختل کند ، اما در اکثر موارد این بیماری در طول زمان اهمیت روانی کمتری پیدا می‌کند و شخص به زندگی عادی خود برمی‌گردد. درمان‌های خانگی می‌تواند به فرد کمک کند تا زمانی‌ که ممکن است همچنان مستقل باشد و مثل یک فردی عادی زندگی کند. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره شده است.

تغییر اوضاع خانه و اصلاح فعالیت‌های خانگی‌: فرد باید سعی کند فعالیت روزانه‌ی خود را ساده‌تر کند و چیدمان منزل را به نحوی تغییر دهد که بتواند به سهولت در خانه حرکت کند.

مصرف غذاهای سالم: مصرف میوه‌ها، سبزی‌جات، حبوبات، غلات، مرغ، ماهی، گوشت بدون چربی و فرآورده‌های لبنی کم چرب مناسب هستند.

ورزش و انجام درمان‌های فیزیکی: این درمان خانگی هم در مراحل اولیه و هم در مراحل پیشرفته‌ بیماری می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مقابله با لرزش: فرد می‌تواند با نگه‌داشتن یک وزنه‌ی سبک و تمرین کردن با آن به کاهش لرزش کمک کند و کنترل بیشتری روی آن داشته باشد.

بهبود کیفیت گفتار بیمار با کار با متخصص گفتاردرمانی:

بهبود فعالیت‌های روزانه و شغلی با کمک متخصص فیزیوتراپی یا حرکت‌ درمانی.

کاهش مشکلات مربوط به غذا خوردن و عدم کنترل آب دهان با تغییر نوع غذاها و نحوه‌‌ی غذا خوردن.

فرد می‌تواند با مشخص کردن هدف‌های متعدد روی زمین و گام برداشتن به سمت آنها مشکل توقف ناگهانی بدن را کاهش دهد.

مقابله با افسردگی: اگر فرد احساس می‌کند افسرده یا غمگین است می‌تواند از دوستان و افراد خانواده برای رفع این مشکل کمک بگیرد. در صورتی که مشکل حادتر شود باید به متخصص مراجعه کند یا از پزشک معالج خود درخواست کند یک مشاور خوب به او معرفی کند.

مقابله با زوال عقل: بروز زوال عقل در اواخر بیماری پارکینسون مورد شایعی است. علائم زوال عقل معمولا سردرگمی و از دست دادن حافظه است. اگر فرد بیمار (یا یکی از اعضای خانواده) متوجه این موضوع شوند حتما باید از پزشک کمک گرفت. داروهایی هستند که می‌توانند به زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است