ماری جوانا
چالش علف
دی ۱, ۱۳۹۷
لوزه
جراحی لوزه در خوانندگان
دی ۸, ۱۳۹۷

آی دنیا،بشنو از نی...

گفتگو با علیرضا پوراستاد ، خواننده موسیقی سنتی

روزنامه جام جم-سه شنبه چهارم دی ماه سال 1397-سال نوزدهم شماره 5282

طاهره آشیانی-روزنامه نگار

بخشی از مصاحبه علیرضا پوراستاد با روزنامه جام جم را در زیر میخوانید:

مصاحبه علیرضا پوراستاد

*كليت موسيقي براي من در استاد لطفي خلاصه مي شود. بیشتر از سه سال شاگردی ایشان را کرده‌ام.دانشگاه اصفهان درس می‌خواندم اما به عشق ایشان هفته‌ای یکبار به تهران می‌آمدم و به کلاس‌های ايشان می‌رفتم. سرم را بالا نگه می‌دارم و می‌گویم شاگرد بزرگترین مرد تاريخ موسيقي ایران بودم. هیچ‌کس شبیه ایشان نبود و نیست.

*یکی از نقاط زیبای زندگی استاد لطفی این بود که دیدار با او اصلا سخت نبود، برخلاف برخی از هنرمندان که دسترسی به آنها دشوار است.فقط کافی بود به خیابان سمیه و مکتبخانه ایشان بروی.فاصله‌ای بین او و مردم نبود.کاریزمای عجیبی داشت و عشقش به موسیقی بی‌نظیر بود. ساعت‌ها می‌نواخت، ساعت‌ها به شاگردانش می‌آموخت و خسته نمی‌شد و این تنها نشانه عشق است…

*یک زمانی منتقد ادبی بودم و فقط بدی‌ها و ضعف‌ها را می‌دیدم حتی کنسرت که می‌رفتم فقط ضعف‌ها و كاستي ها را می‌دیدم، بعد متوجه شدم که این روش فقط حال خودم را بد می‌کند.مدام آدم‌‌ها را با هم مقایسه می‌کردم و هر کس می‌خواند،‌می‌گفتم نه !‌خواننده فقط طاهرزاده. فقط شجريان .روی خودم کار کردم و به خودم گفتم به این کنسرت می‌روم تا لذت ببرم به تماشای این فیلم می‌روم تا لذت ببرم و به سازنده و خواننده احترام بگذارم چون برای کارش زحمت کشیده.گاهی معیار علمی و تئوریزه شده است که قابل قبول است اما وقتی سلیقه‌ای نظر می‌دهی یعنی سازنده یک اثر را بدون دلیل محکم کوبیده‌ای. معتقدم آدم‌ها را نباید الکی قضاوت کنیم.
دوستان و اطرافيانم ميگويند من ذوب در موسيقي لطفي هستم اما امروز ديگر شرايط تغيير كرده و به هر حال  تلاش می‌کنم بازتر و بدون تعصب به قضایا نگاه کنم.همانطور که استاد لطفی نیز در حال تغییر بود و این را می‌‌توان در آلبو‌م‌هایش ديد.
با سازهای مختلف می‌خوانم از سه تار و تار بگیر تا پیانو و گيتار و… هیچ مرزی برای خودم نمی‌گذارم.تعصب زیادی داشتم اما الان به این درک رسیده‌ام که تعصب باعث مرگ نواوري می‌شود.همه جور موسیقی گوش می‌دهم از ايراني سنتی محض تا سبكهاي جز و بلوز خارجی و.
.
هنر و موسیقی مثل عمارتي بزرگ است با اتاق‌های فراوان و مختلف که هر اتاقش حال و هوای خاص خودش را دارد و بهتر است از همه  اینها و پنجره ها و مناظرش استفاده کنیم.

جهت مطالعه مصاحبه کامل علیرضا پوراستاد می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

http://jamejamdaily.ir/?nid=5282&pid=20&type=0

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است