خواننده
مادر تکنیک ها
آبان ۱۷, ۱۳۹۷
آزمایش
طرح تحقیقاتی-درمانی طب ایرانی
آبان ۲۷, ۱۳۹۷

سرطان حنجره

سرطان حنجره ، با توجه به اینکه بیماری نادری نیست اما هنوز هم در عموم مردم شناخته شده نیست و عموم مردم اطلاعات اندکی درباره آن دارند.

انجمن سرطان آمریکا برآورد می کند که تا پایان سال 2018 حدود 13150 مورد جدید به مبتلایان سرطان حنجره اضافه خواهد شد. (10490 مورد جدید در مردان و 2660 مورد جدید در زنان) و حدود 3710 نفر از مبتلایان دچار مرگ ناشی از سرطان می شوند. (2970 مرد و 740 زن) و همچنین بازماندگان ،  دچار عواقب ناشی از سرطان می شوند  که باتوجه به شدت و گسترش بیماری ممکن است هر یک از توانمندی های فرد از جمله صدا، تنفس، یا بلع را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، این یک بیماری قابل پیشگیری است زیرا عوامل خطر اولیه برای سرطان حنجره تحت تاثیر رفتارهای ناصحیح در شیوه زندگی است.

سرطان حنجره

علائم سرطان حنجره چیست؟

علائم و نشانه های سرطان حنجره عبارتند از:

 • پایداری و یا بدتر شدن گرفتگی صدا.
 • مشکل در بلعیدن.
 • گلودرد یا درد پایدار همراه با بلعیدن.
 • تنفس دشوار.
 • درد در گوش.
 • نمایان شدن توده ای در گردن.
 • سرفه های همراه با خون.
 • هرکسی با این علائم یا نشانه ها باید توسط متخصص ENT (گوش، حلق ، بینی) معاینه و بررسی شود.

علل و عوامل ابتلا به سرطان حنجره چیست؟

عوامل بسیاری می توانند منجر به ایجاد سرطان در حنجره شوند ، از جمله ویروس های خاص مانند ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ، اما حدود 90 درصد سرطان ها بعد از قرار گرفتن فرد در معرض مواد سرطان زا رخ می دهد. در میان این عوامل، می توان به مهم ترین آن ها یعنی تنباکو و توتون اشاره کرد.

بیش از 90 درصد سرطان های حنجره نوعی سرطان به نام کارسینوم سلول سنگفرشی (SCCA) هستند و بیش از 95 درصد از بیماران مبتلا به SCCA حنجره سیگاری هستند. سیگار کشیدن باعث ایجاد جهش یا تغییر در ژن ها، سرطان حنجره ، آسیب به دستگاه تنفسی و کاهش پاسخ ایمنی بدن می شود.

استعمال دخانیات با معیار سال- پاکتی مورد بررسی قرار می گیرد. برای مثال دو سال- پاکتی مساوی است با یک پاکت در روز به مدت دو سال و یا دو پاکت در روز به مدت یک سال. مطالعات نشان داده اند که  احتمال ابتلا به سرطان حنجره در افراد سیگاری، بسته به تعداد سال-پاکتی استعمال شده، 5 تا 35 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

الکل یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد سرطان حنجره است؛ زیرا باعث افزایش فزاینده فرآیند سرطان، به ویژه همراه با مصرف توتون و تنباکو می شود. افرادی که سیگار می کشند و مشروبات الکلی مصرف می کنند، به مراتب بیشتر در معرض ابتلا به سرطان حنجره هستند . سایر عوامل خطرناک سرطان حنجره نیزشمال HPV و ریفلاکس اسید معده می شوند.

درمان

بهترین درمان پیشگیری است ؛ سرطان حنجره در بسیاری از موارد به عنوان یک بیماری قابل پیشگیری یاد می شود ؛ چرا که عوامل خطرناک اصلی ، مرتبط با رفتارهای خطرناک در شیوه زندگی است که می توان آنها را تغییر داد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند کسانی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند، میزان الکل مصرفی خود را محدود کنند و  همچنین از هر گونه تنبلی اجتناب کنند و ورزش را در برنامه خود قرار دهند.

ویتامین A و بتا کاروتن ممکن است نقش محافظتی در کاهش خطر ابتلا به سرطان حنجره داشته باشند.

گزینه های درمان اولیه برای سرطان حنجره عبارتند از جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا ترکیبی از این درمان ها، که دو مورد از آنها برای درمان های معمول توصیه می شود. با این حال، این درمان ها بر بدن تاثیرات منفی نیز می گذارند.

عوارض احتمالی عدم درمان

شما و پزشکتان باید بهترین گزینه های درمان را مورد بحث قرار دهید، اما عوارض احتمالی درمان بیماری شما ممکن است شامل موارد زیر می شود:

 • گلو درد پایدار.
 • از دست دادن بخشی از صدا.
 • از دست دادن کامل صدا.
 • اختلال در ناحیه گردن.
 • سرفه همراه با خونریزی.
 • ناتوانی کامل برای فرو بردن یا آسپیراسیون غذا.
 • تنفس دشوار یا حتی انسداد راه هوایی ، که احتمالا نیاز به یک تراکئوستومی پیدا خواهید کرد (یک لوله مخصوص از طریق گردن به داخل تراشه یا تورم برای جلوگیری از راه هوایی مسدود شده).

در ویدئوی زیر نیز دکتر مسعود کاظمی ، فوق تخصص و جراح حنجره مرکز وکولوژی ایران به بررسی سایر علائم و نشانه ها و راه های تشخیص سرطان حنجره می پردازد:

نمونه برداری-انواع درمان

در ادامه مطالب قبل در قسمت سوم دکتر مسعود کاظمی بحث مهمی را آغاز می کنند که در آن به انواع برخورد با سرطان حنجره می پردازند.در مباحث قبل نشانه های سرطان حنجره بیان شد که یکی از مهم ترین آن ها تغییر صدا است اما برای تشخیص دقیق و نهایی سرطان به نمونه برداری نیاز است. در حقیقت نمونه برداری پس از آنکه توده ای مشکوک در حنجره توسط عکسبرداری استروبوسکوپی یافت شد انجام می شود. در کلیپ زیر دکتر کاظمی توضیحات لازم از مرحله نمونه برداری را ارائه می دهند. در صورت بروز سرطان حنجره، 90 درصد موارد از نوع سرطان سلول های پوششی هستند. پس از تایید نهایی حال، جراح به بررسی راه های درمان با اطلاع همراهان بیمار می پردازد. دکتر کاظمی شرایط بیمار را از مهم ترین عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع جراحی و درمان می دانند. نکته بسیار مهمی که دکتر کاظمی در تعیین نوع درمان و جراحی مدنظر قرار می دهند شغل بیمار است. به گفته ایشان : حفظ حداکثری حنجره و توان آن در افرادی که شغلشان در ارتباط مستقیم با صدایشان می باشد (وکلا، معلمان، خوانندگان و غیره) برای جراح بسیار اهمیت دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که حفظ جان بیمار مسئله ای است که تحت هیچ شرایطی نمی توان از آن گذشت و اگر تخلیه کامل حنجره نیاز باشد تا جان بیمار حفظ شود، دیگر شغل بیمار اهمیت خود را از دست میدهد.

ادامه این مبحث را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید

عوارض درمان-نکات پیشگیری

به طور طبیعی با توجه به نوع درمانی که جراح برای بیمار انتخاب می کند همراه با عوارضی خواهد بود. درمان به روش رادیوتراپی تقریبا کمترین عوارض را داراست و بر روی صدا کمترین تاثیر را دارد. اما اگر جراح مجبور به برداشتن حجره و یا بخشی از حنجره شود لاجرم بر روی صدا و کیفیت آن تاثیر خواهد گذاشت. در این بخش دکتر کاظمی به راه های تولید صدا در مرحله برداشتن حنجره توضیحات لازم را ارائه می دهند. دکتر کاظمی سرطان حنجره را قابل درمان و مراحل درمان آن را قطعی تر از درمان دیگر سرطان ها می دانند. و معتقدند بیماران مبتلا به سرطان حنجره باید نسبت به درمان قطعی و کامل بسیار امیدوار باشند.

در این قسمت با توجه به تشریح مراحل و عوارض درمان دکتر کاظمی به اهمیت پیشگیری از ابتلا به سرطان حنجره اشاره می کنند.

می توانید ادامه صحبت های مهم دکتر کاظمی را در ویدئوی زیر مشاهده کنید

امیدارم همیشه سالم و تندرست باشید و هیچ وقت به خاطر سرطان به پزشک مراجعه نکنید
دکتر مسعود کاظمی
Dr. Masoud Kazemi
Laryngologist

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است