کودک
تاثیرات آواز بر رشد کودک
آذر ۱۰, ۱۳۹۷
نمونه جراحی
نمونه جراحی
آذر ۲۲, ۱۳۹۷

تنش عضلات حنجره و منوال تراپی

یکی از راه های ارتباطی صداپیشگان با مرکز وکولوژی ایران ، جهت دریافت مشاوره رایگان ، پیامرسان تلگرام است. یکی از خوانندگان از این طریق سوال بسیار مهمی را مطرح کرده بودند که در پست حاضر با پاسخ به این سوال، موضوع مهمی به نام منوال تراپی حنجره نیز توضیح داده می شود.

منوال تراپی

پرسش : تاثیر فاكتورهاي روحی و روانی مانند افسردگي ، مشکلات عاطفی و استرس بر مكانيسم صدا را چگونه می بینید؟

آیا لارنژیت تنها به دلیل استرس یا اضطراب امکان پذیر است؟

پاسخ : وضعیت ذهنی خواننده می تواند تأثیر قابل توجهی بر صدا و عملکرد آن داشته باشد. درک اینکه چگونه تنش بر صدا تاثیر می گذارد، خواننده را قادر می سازد برای کاهش تنش ها و اضطراب ها برنامه ریزی کند.

تنش عضلانی در حنجره

در موارد بسیاری دیده شده است که بسیاری از خوانندگان استرس خود را در صدایشان نشان می دهند. بیرون زدن استرس در صدا نباید تعجب آور باشد همانگونه که استرس بر گرفتگی شانه ها یا ایجاد زخم های معده موثر است. اضطراب در خواننده اغلب موجب تنش عضلانی در اطراف حنجره می شود، در یک گروه از عضلات به نام عضلات خارجی حنجره این تنش ها و گرفتگی ها به وجود می آید.

این عضلات به صورت مستقیم به تارهای صوتی متصل نیستند ، اما آنها به غضروف های حنجره متصل هستند و عامل کارایی حنجره می شوند و بنابراین می توانند بر صدا تاثیر بگذارند. خوانندگان تنش عضلات بیرونی را از عوامل استرس زای روحی مانند ترس، مشکلات کاری و یا حتی بحث با یک دوست بر حنجره خود تحمیل می کنند. بعد از آن ، هنرمندان به طور طبیعی تنش را در داخل و اطراف عضلات داخلی حنجره نیز قرار می دهند.

نتیجه تنش عضلانی ناهماهنگی و درد است که باعث خستگی صوتی، ناکارآمدی و از دست دادن دامنه صوتی می شود. مدیریت تنش عضلانی ناشی از استرس و اضطراب ممکن است به اندازه چند کشش و تمرین ساده باشد و برخی از خوانندگان ممکن است نیاز به منوال تراپی برای آرام کردن و ریلکس کردن این ماهیچه ها داشته باشند، که اجازه می دهد تا موقعیت طبیعی حنجره دوباره تنظیم شود.

منوال تراپی اغلب دارای یک اثر آرام بخش و درمانی است که باعث کاهش چرخه اضطراب و تنش عضلانی می شود.

منوال تراپی چیست؟

صحنه مبارزه

ترس از اجرا یا اضطراب عملکردی، منجر به یک پاسخ فیزیولوژیکی همراه با واکنش های  نوروفیزیولوژیکی نیز می شود و علائمی مانند علائم زیر بروز می کند:

  • افزایش ضربان قلب و فشار خون.
  • احساس تهوع و استفراغ.
  • دهان خشک و گلوی تنگ.
  • لرزش دست ها، لب ها و صدا.

در حالی که این حالات به طور مستقیم باعث لارنژیت نمی شود، بلکه استراتژی های جبران کننده ای که خواننده از آن ها برای کنترل شرایط استفاده می کند او را به سمت ایجاد لارنژیت پیش می برد. یکی از راه های جبرانی که خواننده از آن ها استفاده می کند این است که خود ، عضلاتش را در تنش بیشتری قرار می دهد ؛ از آنجا که صدای خواننده لرزان است، وی این کار را برای تثبیت شدن صدایش انجام می دهد.

معمولا، عضلات بیرونی، مانند آنچه که در بالا ذکر شد، برای ایجاد ثبات در صدا توسط خواننده منقبض می شوند و سپس زبان، فک و دیگرعضلات گردن در تنظیم صدای لرزان نیز دچار انقباض می شوند. نیروی افزوده شده از این عضلات سبب ایجاد و افزایش نیرویی در جهت بسته نگه داشتن فضای حنجره می شود و موجب تورم، خفگی و تمایل به کم کردن صدا در فرد می گردد.

این یک چرخه ی غلط برای خواننده است ، زیرا برای کنترل خشونت و اجتناب از پایین آمدن صدا و کیفیت آن ، نیروی اضافی جهت باز نگه داشتن فضای حنجره از طرف خواننده دوباره اعمال می شود و آنگاه حنجره خواننده زمین کشمکش نیرو های متناقض می گردد!!

عضلات خلفی

خوانندگان همچنین ممکن است به چیزهایی که باعث لارنژیت می شوند جهت آرام کردن اعصاب خود تکیه کنند در اینجا به رایج ترین ها یعنی سیگار کشیدن (سیگار، ماری جوانا، و غیره)، نوشیدن الکل اشاره می کنیم . همه اینها موجب ایجاد تورم فضای حنجره و فضای رینکه می شوند که باعث می شود صدا کمتر قابل اعتماد باشد!.

خوانندگان باید تلاش کنند تا اندیشه ای را که اضطراب و استرس بر صدای آنها تأثیر می گذارند، کنار بگذارند . لازم به ذکر است که اغلب خستگی های صوتی که خوانندگان پس از یک اجرا به آن دچار می شوند بر اثر تنش ایجاد شده در عضلات خارجی و داخلی حنجره آن هاست ؛ درمان این تنش ها برای مدیریت اثرات تنش بر روی صدا حیاتی است.

استراتژی های سالم برای مدیریت اضطراب عملکرد همچنین می تواند از بروز تنش عضلانی ناشی از استرس جلوگیری کند و مدیریت این ممکن است شامل بیوفیدبک، دارو و ورزش باشد. این کار با همکاری یک متخصص گوش و حلق و بینی ( دارو-بیوفیدبک) و متخصصین آسیب شناسی صدا (منوال تراپی) انجام می شود. این اقدامات خیال راحتی را به خواننده هدیه می دهد تا بتواند در صدای خود انعطاف پذیری و راحتی در اجرا را احساس کند.

عضلات قدامی

اغلب خوانندگان پس از یک عفونت تنفسی و یا یک دوره سرماخوردگی طولانی ، دچار تورم و التهاب در تارهای صوتی می شوند که معمولا به عنوان لارنژیت شناخته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، عضلات اطراف حنجره (عضلات پارالارینژال) و عضلات گردن دچار تنش عضلانی می شوند.

این عضلات معمولا برای تولید صدا استفاده نمی شوند، اما برای جبران لارنژیت، شروع به شرکت در حمایت از عضلات دخیل در آواسازی می کنند . مشکل زمانی رخ می دهد که عفونت تنفسی فوقانی حل شده و یک عادت غلط به وجود آمده است ؛ یعنی  عضلات پارالارینژال همچنان در تنش باقی مانده اند و حتی حال که مورد استفاده قرار نمی گیرند فضای حنجره را محدود کرده اند.

این تنش عضلانی باعث بروز نوعی اختلال صوتی به نام اختلال صوتی ناشی از تنش تنش عضلانی (MTD) می شود. علائم مرتبط با آن عبارتند از: درد گلو، خستگی صوتی، خفگی، کاهش میزان آواز یا کاهش دامنه صوتی.

در این حالت اغلب افراد فقدان همراهی حنجره در آواز و فعالیت صوتی را حس می کنند ، جایی که آواز به سادگی باید انجام شود به سختی و با کیفیت پایین انجام می شود. همچنین بیماران ممکن است از احساس چیزی در گلویشان و یا بلع دردناک شکایت کنند. در صورت عدم درمان این علائم ممکن است برای روزها یا حتی سالها ادامه یابد.

درمان MTD شامل درمان صوتی (voice therapy) و همچنین منوال تراپی (manual therapy) توسط یک متخصص آسیب شناس صدا (گفتاردرمان) است. عدم پیگیری دریافت درمان برای MTD منجر به وارد آمدن فشار بیش از حد به تارهای صوتی می شود که صدمات بسیاری را ایجاد می کند. بنابراین، دریافت درمان به موقع بسیار مهم است، زیرا اگر درمان به موقع انجام نشود، عوارضی مانند ناجل ، پولیپ ، کیست ، خونریزی و لارنژیت مزمن ممکن است ایجاد شود.

درمان و بهبودی موثرتر زمانی است که MTD در اوایل و قبل از ایجاد عوارض مذکور تشخیص داده شود.  اگر نشانه هایی را که در بالا به آن اشاره کردیم در خود یافتید، برای معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی، فوق تخصص حنجره و یا آسیب شناس صدا مراجعه کنید. متخصص گوش و حلق و بینی و  یا آسیب شناس صدا با استفاده از دستگاه استروبوسکوپی و یا آندوسکوپی به معاینه ی حنجره ی شما پرداخته و اقدامات لازم را به شما توصیه می کنند.

 مرکز وکولوژی ایران به روز ترین متدهای ارزیابی و درمانی  را به مراجعین خود ارائه می دهد. این خدمات شامل معاینه توسط فوق تخصص حنجره، و آسیب شناس صدا و نیز انجام تصویر برداری است. پس از تشخیص، در صورت نیاز به دریافت دارو، فوق تخصص حنجره برای شما دارو تجویز می کند. همچنین در صورتی که نیاز به دریافت منوال تراپی و صوت درمانی داشته باشید، فوق تخصص حنجره شما را به آسیب شناس صوت ارجاع می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است