HPV
HPV و تاثیرات آن بر صدا
اسفند ۴, ۱۳۹۷
خواب
خواب خوب ویژه خوانندگان
فروردین ۴, ۱۳۹۸

آیا سن صدای شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

میانسالی و خوانندگی1

بسیاری از مردم از آن می ترسند که با افزایش سن صدای آنها خراب شود. در صورتی که می توانیم با اطمینان بگویم که  افزایش سن به تنهایی نمی تواند سبب کاهش کیفیت صدای آوازی شود.

قلب من ادامه خواهد داد

سلین دیون، خواننده فرانسوی تباری است که در 30 مارس ۱۹۶۸ در شارلمانی در کبک به دنیا آمد. این خواننده فرانسوی زبان اولین و دومین آلبوم خود را در سال ۱۹۸۱ عرضه کرد، و پس از آن سری دیسک‌های خود را در کبک راهی بازار کرد و بلافاصله به موفقیت رسید.

دیون، هم اکنون 50 سال سن دارد و از نخستین آلبوم او بیش از 35 سال می گذرد.جالب است بدانید سلن دیون در سال 2018 میلادی و در سن 50 سالگی خواننده موسیقی متن فیلم  Deadpool بود که این اثر را به زیبایی و کیفیت بی نظیری به اجرا در آورد.

جلال مقامی دیگر نمونه بارزی است که از آن می توان به عنوان یک نمونه بی عیب و نقص یاد کرد.مقامی در سن 77 سالگی همچنان به کار خود با کیفیت بالا مشغول است.

اگر بخواهیم، می توانیم مثال های بی شماری از صداپیشگان داخلی و خارجی بزنیم که با وجود سن بالای خود همچنان کیفیت صدای جوانی خویش را حفظ کرده اند. زمانی که یک صداپیشه حرفه ای بر اصولی پایبند است و بر این اصول زندگی حرفه ای خویش را پیش میبرد؛آسیب های صوتی امری بعید به نظر می رسند.این اصول، صدا را کامل، قدرتمند، انعطاف پذیر و همه جانبه حفظ می کنند.

ایده آل

هنگامی که نگهداری از صدا و حنجره به درستی انجام شود، صدا همچون یک ابزار زنده و رو به رشد به کار خود ادامه خواهد داد. بدیهی است و متاسفانه بسیاری از خوانندگان، دور اندیش نیستند و در برخی مواقع اصول کار حرفه ای را زیر پا می گذارند این امر از ضرورت بالایی برخوردار است که در مورد سلامت صدا و نحوه چگونگی عملکرد آن آموزش دریافت کنید و بدانید چه چیزی بر آن تأثیر می گذارد.

شما فقط زمانی می توانید تصمیمات درستی اتخاذ کنید که داده های درستی در اختیار داشته باشید،بنابر این به هر منبعی اعتماد نکنید و اقدام به تقویت رشد علمی- آوازی خود کنید. دانش قدرت است.

اکسیر جوانی صدا

چه کار کنیم تا صدایمان جوان بماند؟

بهتر است بپرسید "چه کار نکنیم تا صدایمان جوان بماند؟ " یک خواننده از طریق رفتارها و عادات اشتباه در زندگی تاثیرات مخرب زیادی بر بدن و ذهن تحمیل می کند. بنابر این، شیوه های غلط زندگیتان مسئول پیری صدای شما هستند.
سجاد طاهری
Sajjad Taheri
SLP pathologist

علل تخريب صدا

اگر ما علل واقعی زوال صوت را جستجو و بررسی کنیم، می توانیم شروع به ایجاد کنترل بیشتر روی سرنوشت آوازی خویش داشته باشیم. درمان و اصلاح هر یک از عوامل زیر که پیری را بر شما و صدایتان اعمال می کند سبب حفظ نشاط و جوانی صدایتان می شود:

 • آواز و تکنیک های ضعیف یا اشتباه آوازی.
 • عدم warm-up و cool-down قبل و بعد از آواز
 • مواد مخدر (قانونی و غیرقانونی).
 • مصرف منظم و یا بیش از حد الکل.
 • اشتباه صحبت کردن.
 • میکروفون و دستگاه صوتی غیر حرفه ای.
 • فریاد و بلندی صدا در صحبت کردن.
 • استرس، اضطراب و هیجانات زیاد.
 • تغذیه نامناسب، خواب ناکافی و عدم ورزش.
 • آسیب های ناشی از بیماری های روانی.

اکثر ما حداقل چندین مورد از موارد فوق را تجربه کرده ایم. سلن دیون تنها برای یک لارنژیت که شاید درمان خانگی نیز داشت تا پایان دوره درمان در تخصصی ترین مرکز درمانی ایالات متحده (UCLA) بستری شد و در طول زندگی خود نسبت به کوچکترین تغییرات صدای خود حساس بوده است و به صورت حرفه ای و علمی هیچ زمان صداسازی خود را قطع نکرده است.حال می توان فهمید چرا سلن دیون باید جایزهٔ ویژه الماس را به خود اختصاص دهد.

جایزه ویژه الماس: معتبرترین جوایز جهانی موسیقی است که برای پرفروش‌ترین آثار یک خوانندهٔ زن در جهان به او تقدیم شد.

سلن دیون5

دیگر علل کاهش قدرت صدا در میانسالی

جدا از فاکتور افزایش سن که درباره آن صحبت شد و راه های خنثی کردن این فاکتور را بیان کردیم؛ حال میخواهیم سایر عللی که منجر به کاهش کیفیت و قدرت صدا می شوند را بررسی کنیم. بسیاری از خوانندگان ایرانی طول عمر صوتی کوتاهی دارند. و اکثر مراجعین ما در مرکز وکولوژی ایران اذعان دارند که  کیفیت صوتی شان نسبت به سال های قبل دچار کاهش شده است. برخی از مداحان و قاریان نیز از اصطلاح صدای سوخته استفاده میکنند.

برخی علل در این مسئله دخیل هستند:

 • همانطور که عضلات و قدرت بدن با افزایش سن تحلیل میرود، صدا نیز که حاصل فعالیت عضلات است با افزایش سن دچار تحلیل میشود.
 • همانطور که این تحلیل در افرادی که به طور منظم ورزش میکنند کمتر مشهود است، در افرادی که به طور منظم صدای خود را گرم میکنند و تمرینات صوتی صحیح انجام میدهند این اتفاق کمرنگ تر است.
 • همانطور که افرادی که با ورزش نادرست و یا کار سنگین به عضلات و مفاصل خود  آسیب وارد میکنند، افرادی که با اشتباهات تکنیکی و با فریاد زدن و در جای نامناسب صدا اجرا میکنند به مرور دچار آسیب صوتی میشوند و این مسئله به دلیل مزمن بودن قابل بازگشت نخواهد بود.
 • با افزایش سن و تحلیل عضلات حجم عضلات کاهش می یابد و این در مورد عضلات حنجرخ نیز صادق است. وقتی عضله ی تارصوتی تحلیل میرود، زیپ شدن صدا اولین چیزی است که قربانی میشود. فرد در واکنش به این مسئله تلاش میکند که با افزایش بلندی و حجم صدا، زیپ نبودن را جبران کند و کیفیت تحریرها را به حالت قبل برگرداند. و این اقدام اشتباه، تحلیل موجود را تشدید میکند.
 • یکی دیگر از دلایل تحلیل صدا تا میانسالی عادات بد تغذیه ای است که منجر به ابتلا به ریفلاکس می شود. تصور کنید روزی سه بار روی پوست دست اسید ریخته شود، کیفیت پوست در سن 45 سالگی  به چه شکل خواهد بود؟ عدم اصلاح سب تغذیه ی آسیب زا منجر به تحلیل صدا میشود و این تحلیل پیشرونده است.
 • بروز تغییرات هورمونی (یائسگی) در بانوان گاها منجر به بم تر شدن صدا میشود. این مسئله اجرای نت های بالاتر در گستره ی صوتی را با سختی مواجه میکند. واکنش فرد به این مسئله ممکن است افزایش حجم صدا باشد که منجر به آسیب بیشتر به تارهای صوتی شده و زیپ بودن تارهای صوتی را دچار مشکل کرده و صدا را علاوه بر بم بودن، هوادار میسازد و تحریر زدن را با مشکل مواجه میسازد.
 • برخی از افراد همزمان با علاقه به اجرا، در مشاغلی فعالیت میکنند که بسیار نیاز به استفاده از صدای خود دارند. استفاده ی بیش از حد از صدا و خستگی صوتی مکرر و هر روزه ، منجر به خستگی مخاط و عضلات تارهای صوتی شده و صدا را تحلیل میبرد.
 • ابتلا به بیماری های سیستمیک که بدن را درگیر میکند همچون تیروئید، دیابت، بیماری های قلبی و … با هریک به نوعی روی صدا اثرمیگذازند. و از آنجایی که فرد باقی عمر را با این بیماری ها درگیر خواهد بود این عوارض مادام العمر باعث تحلیل رفتن قابلیت های صوتی میشود.
 • مشکل دیگری که به طور جدی منجر به تحلیل صدا میشود، اشتباهات تکنیکی است که افراد درگیر آن هستند و در هر بار تمرین یا اجرا مرتکب میشوند. این اشتباهات همچون سمی هر بار در گلوی صدا ریخته و آن را ضعیف تر کرده و در نهایت کیفیت بسیار ضعیفی از صدا باقی می ماند.
 • نیاز به تاکید نیست که مصرف مشروبات الکلی و دخانیات اثر بسیار بدی در کیفیت صوت میگذارد. این تاثیرات هم با تحلیل مخاط و بافت تارصوتی همراه است و هم با افزایش شدت ریفلاکس مزمن. مصرف این مواد همچنین احتمال ابتلا به سرطان در بدن را افزایش میدهد.
 • در تمامی رفرنس های علمی یک علت بارز دیگر نیز برای مشکلات صوتی مطرح میشود و آن مسائل روانشناختی و عاطفی است. این مسائل با افزایش سن و درگیری فرد با مشکلات متعدد زندگی تاثیر ماندگاری بر صوت میگذارند.

سعی در مدیت تمام مواردی که در بالا مطرح شد، به صداپیشگان کمک میکند که  عمر صوتی طولانی تری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است