اضطراب اجرا
اضطراب اجرا
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
خواننده
مادر تکنیک ها
آبان ۱۷, ۱۳۹۷

ناجل: تشخیص و درمان

هنگامی که تارهای صوتی بارها و بارها با پرخونی و التهاب همراه با فشار به یکدیگر برخورد می کنند محل برخورد مستعد آسیب می شود. آسیب محل برخورد تارهای صوتی که بر اثر پرفشار خواندن و اشتباهات تکنیکی و یا ریفلاکس معده رخ داده است، خود را با علائمی همچون درد ، سوزش و یا گرفتگی صدا نشان می دهد. این آسیب در ابتدا معمولا با چندین روز استراحت برطرف  می شود، اما در صورت ادامه، تورم پایدارتر می شود و شما در معرض ابتلا به  مشکلات صوتی هستید. در اینجا به یکی از این موارد یعنی ناجل ( Nodule) می پردازیم.

ندول (ناجل) چیست؟

ناجل ، توده ای خوش خیم است که به دلیل استفاده نامناسب از صدا بر تارهای صوتی ایجاد می شود. این توده در صورت اقدام زودهنگام با صوت درمانی توسط گفتاردرمان بر طرف می شود .اما در صورت قدیمی و یا بزرگ شدن نیاز به جراحی دارد. اغلب افرادی که دچار این بیماری می شوند با نوع پیش رونده آن مواجه هستند چرا که ، آن ها سعی در مخفی کردن آن دارند و با استفاده از برخی تکنیک های خودساخته و تکنیک های جبرانی آن را مخفی می کنند اما مشکل روز به روز عمیق تر شده و به قوت خود باقی است.

در این زمان خواننده فقط از بخش کوچکی از تارهای صوتی استفاده می کند و فشار فعالیت صوتی در طول تارهای صوتی توزیع نمی شود. و اینچنین ناجل ایجاد و عمیق می شود ، در آن منطقه از تارصوتی که زیر فشار کار آوازی است، برامدگی شبیه زگیل روی پوست دست پدیدار می شود. شکل گیری ناجل ها عمدتا بر اثر استفاده نا مناسب از صدا است. استفاده نامناسب از صدا در صحبت کردن و آواز خواندن هر دو در ایجاد ناجل ها موثراند.

ناجل ها در ابتدا نرم و قابل انعطاف (ناجل نرم) هستند. اما اگر مشکل نادیده گرفته شود، با گذشت زمان، ناجل ها شروع به تغییر کرده و به بافت سفت (ناجل سخت) تبدیل می شوند. به این معنی که تارهای صوتی نمی توانند به طور موثری مرتعش شوند.  ناجل های نرم با صوت درمانی (توسط گفتاردرمان) قابل رفع هستند اما اگر به بافت سفت تبدیل شوند، جراحی گزینه درمانی دیگر است.

علامت ناجل چیست؟

مشکلی که خواننده در ابتدا با آن مواجه می شود کاهش کیفیت نت های بالا و اوج است. مشکل دیگر کاهش گستره ی صوتی است. برای مثال خواننده ای که در ابتدا سه اکتاو صدا داشته است، پس از ابتلا به ناجل (ندول) شاید تنها قادر به اجرای بی کیفیت در یک اکتاو باشد. گرفتگی صوتی در زمانی که ناجل نرم است، با استراحت بهبود می یابد و همین امر باعث می شود خوانندگان تصور کنند که راه حل را یافتند!!! در صورتی که با پیشرفت مشکل، دیگر استراحت صوتی به بهبودی مشکل نمی انجامد و کیفیت صدا به شدت افت می کند.

آواز خواندن با ناجل

وقتی توده ای روی تارهای صوتی ایجاد می شود، زمانی که دو تار صوتی می خواهند برای تولید صدا به هم نزدیک شوند، توده های مذکور مانع شده و در نتیجه تارهای صوتی زیپ نمی شوند. حاصل این است که هوای بیشتری از بین تارهای صوتی خارج می شود . صدا هوادار یا نفس آلود می شود. 

صدای مبتلا به ناجل تارصوتی

چالشی که خوانندگان در این شرایط با آن مواجه هستند، این است که چگونه این هوا را کاهش دهند؟ متاسفانه  تا زمانی که ناجل بر روی تارهای صوتی شماست، صدای شما هوادار است. بدتر این که با ضخیم شدن و سفت شدن ناجل ها ، خواننده نمی تواند برای مدت زمان طولانی تری بخواند و همچنین اجرای نت های بالا نیز برای او دشوار خواهد شد بنابراین، با وجود ناجل توانایی خواننده محدود می شود زیرا او تنها قادر خواهد بود در یک محدوده کوچک صوتی و برای مدت زمانی کوتاه آواز بخواند.

مشکل دیگر این است که جریان بیش از حد هوا بر روی تارهای صوتی به دلیل عدم بسته شدن کامل آن ها باعث خشکی و تحریک تارهای صوتی می شود.  بنابراین، خستگی صوتی نیز در بین بیماران مبتلا به ناجل رایج است.

استراحت صوتی مشکلی را حل نمی کند.

یکی از اشتباهاتی که در بین بیماران ناجل رایج است بسنده کردن به استراحت صوتی است! شاید سوال کنید چطور ممکن است استراحت صوتی اشتباه باشد؟ استراحت صوتی از آن جهت که سبب توقف روند افزایش آسیب دیدگی میشود، مفید است. اما استراحت مساوی با درمان نیست، چرا که فرد مبتلا، حتی اگر سکوت مطلق اختیار کند، علاوه بر مختل شدن روند زندگی ، پس از دوره ی استراحت صوتی قطعا شروع به فعالیت صوتی خواهد کرد و از آنجایی که روش درست صحبت کردن را نیاموخته است، مشکل قبلی ادامه خواهد یافت. چه بسا به دلیل وجود همان اشتباهات تکنیکی گذشته  در آواز و صحبت کردن، فرد به سرعت به جای اول باز میگردد و حتی مشکل چند برابر می شود.

چه باید کرد؟

اگر علائمی همچون محدود شدن گستره صوتی، قطع شدن های مکرر صدا در حین صحبت، گرفتگی  صوتی و یا احساس سوزش یا درد در گلو را احساس می کنید به متخصص آسیب شناس صدا (گفتاردرمان) و یا متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید تا ارزیابی های دقیق تری ازجمله عکسبرداری از حنجره از شما به عمل آید.

متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است برای شما داروهای مهار کننده ی ریفلاکس تجویر کند و متخصص آسیب شناس صدا(گفتاردرمان)  نیز تمرینات صوتی برای بهبود کامل ناجل برای شما تجویز کند که به صورت مستمر به مدت حداقل سه ماه باید انجام دهید. آسیب شناس صدا همچنین به شما آموزش می دهد که چه صدایی برای صحبت کردن سالم تر است و این امر از بازگشت مشکل صوتی شما جلوگیری خواهد کرد.

ولی این امر بسیار مهم است که حتما قبل از آغاز فعالیت صوتی برای اصلاح تکنیک های اشتباه آواز به یک مربی آواز علمی مراجعه کنید.

درمان ناجل در صداپیشگان نیاز به یک کارتیمی دارد که در آن تیم فرد مبتلا به ناجل مربی صداسازی یا آواز، متخصص گوش حلق بینی، آسیب شناس صدا (گفتاردرمان) و در مورد یک خواننده جوان، والدین نقش دارند. اعضای این تیم باید با یکدیگر همکاری کنند و یک هدف مشترک داشته باشند که آن بازگردانی سلامت صدا به فرد مبتلا به ناجل است
دکتر نسیم احمدی
Dr.Nasim Ahmadi
Speech pathologist

مهمترین مشخصه ی مرکز وکولوژی ایران، این است که تیمی کامل از تمامی متخصصین مربوطه را گرد هم آورده است تا جامعترین خدمات را برای درمان این قبیل اختلالات در اختیار صداپیشگان قرار دهد. تیم مرکز وکولوژی ایران شامل متخصص آسیب شناسی صدا ، فوق تخصص و جراح حنجره ، تیم علمی مربیان آواز و صداسازی و پزشک متخصص طب سنتی است.

چگونه دچار نشویم؟

رعایت بهداشت صوتی مهمترین اقدام جهت پیشگیری از اختلالات صوتی به شمار می رود. از صحبت های اضافه دوری کنید، داد و فریاد برای شما بسیار خطرناک است، مصرف آب روزانه خود را بالا ببرید، از مکان های پردود و گرد و غبار دور بمانید، سیگار مصرف نکنید قبل از تمرین حتما صدای خود را گرم کنید و از همه مهم تر یاد بگیرید صحیح صحبت کنید و تکنیک های اشتباه آوازی خود را اصلاح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است