لوزه
جراحی لوزه در خوانندگان
دی ۸, ۱۳۹۷
عضلات حنجره
عضلات حنجره و تکنیک های آواز
دی ۲۳, ۱۳۹۷

سرطان تیروئید

بروک برک هنرپیشه و مجری اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۸۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده ‌است.

در سال 2012 بروک برک (Brooke Burke) در بیانیه ای که در یوتیوب خود منتشر کرد خبر از ابتلا خود به سرطان تیروئید داد.در این بیانیه اینطور آمده است:

"من نیاز به عمل جراحی تیروئید دارم ... این بدان معناست که من می خواهم یک گردن و حنجره خوب و بزرگتر به جای حنجره و تیروئید فعلی داشته باشم! ... با وضعیت فعلی بیماری ، من نمی توانم راه بروم و وانمود کنم که هیچ اتفاقی نیفتاده یا سرطان تیروئید من خود به خود بهبود می یابد ؛ بنا بر این این امروز این موضوع را با شما به اشتراک میگذارم تا بگویم عدم رسیدگی به این بیماری موجب مرگ و اتمام زندگی خواهد شد "

Brooke Burke
بروک برک

او در مورد یک معاینه فیزیکی معمولی، پی به سرطان تیروئید خود می برد و توضیح می دهد که هیچ نشانه ای در وضعیت عمومی سلامتش حس نکرده است و صرفا به دلیل گرفتگی صدا و حدس بر تشکیل ناجل (ندول) بر تارهای صوتی اش برای معاینه به پزشک مراجه می کند که به تشخیص پزشک پس از تست ها و آزمایشات گوناگون همراه سونوگرافی تشخیص سرطان تیروئید را می گیرد.

انواع سرطان تیروئید

یکی از رایج ترین سرطان ها مخصوصا در کشور ایران سرطان تیروئید است سرطان تیروئید انواع متفاوتی دارد که شایع ترین نوع سرطان تیروئید پاپیلاری تایروئید کارسیلوما (PTC) است که به صورت لنفاتیک در بافت های اطراف تیروئید منتشر می شود و غدد لنفاوی گردن را نیز درگیر می کند ؛ از نکات مثبت PTC می توان به پیشرفت کند و آرام این بیماری و عدم درگیری خون به دلیل درگیری با سیستم لنفاوی اشاره کرد ؛ بنابر این ، بیماری نمی تواند از طریق خون در بدن گسترش یابد.بنابر این با تشخیص به موقع می توان این بیماری را درمان کرد.

فولیکولار و مدولاری از انواع دیگر این سرطان هستند اما جزو شایع ترین ها به حساب نمی آیند با این حال آن ها می توانند از طریق خون انتشار یافته و سراسر بدن را درگیر کنند.

بدترین نوع سرطان تیروئید آناپلاستیک است چراکه در این نوع ، سرطان می تواند به غضروف تیروئید ، غضروف های حنجره و همچنین کریکوئید و تراشه تجاوز کند.

احتمال ابتلای سرطان تیروئید در زنان سه برابر مردان است و بیشترین شیوع در زنان 40-50 ساله است.همچنین ژنتیک و سابقه خانوادگی در ابتلای به سرطان تیروئید نقش دارند.

در ایران نیز شهر الموت قزوین جزو شهرهایی است که بیشترین آمار مبتلایان به سرطان تیروئید را به خود اختصاص داده است.

درمان

در درمان PTC پرتودرمانی و شیمی درمانی راه حل درمانی موثری محسوب می شود و در عین حال غدد لنفاوی گردن نیز باید توسط جراحی خارج شوند.

همچنین از روش شیمی درمانی برای درمان دیگر انواع سرطان های تیروئید یعنی فولیکولار و مدولاری می توان استفاده کرد

اما در خصوص نوع آناپلاستیک متاسفانه رادیوتراپی و شیمی درمانی در این مورد تاثیری ندارند و در عین حال جراحی نیز بعضا موثر واقع نمی شود چراکه در موارد پیشرفته این بیماری ، سلول های سرطانی به بافت ها چسبیده است و آناپلاستیک به دلیل رشد سریعی که دارد به سرعت حنجره را درگیر می کند.

عوارض جراحی

موقعیت تیروئید در وسط گردن قرار دارد و تقریبا همیشه نیاز به برش در آن منطقه وجود دارد ؛ بنابر این اگر جراحی چه در توده های سرطانی خوش خیم و چه بدخیم مورد استفاده قار گیرد متاسفانه امکان آسیب به عصب حنجره وجود دارد . شایع ترین علت فلجی تارهای صوتی در افراد ، آسیب وارد شده به ناحیه گردن و حنجره در عمل جراحی است که در آن ها جراحی تیروئید در رتبه های بالای جدول جای دارد.

بنابر این ، هرچه غده بزرگتر باشد احتمال آسیب به عصب حنجره و تارهای صوتی بیشتر است لذا صداپیشگان در صورت ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان تیروئید که نیاز به جراحی در گردن است هر چه سریعتر باید اقدام کنند تا در همان مراحل اولیه درمان آغاز گردد ؛ بنا براین سرعت عمل بیمار بسیار مهم است .

مهم تر از محل برش در این جراحی ، روش بستن جای زخم جراحی است همچنین بهتر است پس از جراحی تا مدتی از جای زخم به صورت ویژه مراقبت به عمل آید.

کیفیت جراحی

همانند هر عمل جراحی دیگر ، مهمترین عوامل در نتیجه جراحی بیمار، انتخاب جراح حرفه ای و تیم توانبخشی مجرب است که مرکز وکولوژی ایران این امکان را برای بیماران فراهم کرده است.

علائم هشدار دهنده

  • ایجاد التهاب یا تورم روی تیروئید و اطراف آن.

البته ممکن است زخم و التهاب روی گردن درناحیه تیروئید بر اثر اصلاح ریش در آقایان باشد ؛ اما در صورت عدم بهبودی طی چند روز ، نسبت به التهاب و یا توده در این ناحیه واکنش نشان داده و به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید.

  • وجود خش ناگهانی و بدون دلیل در صدا.
  • سرفه های مکرر که ناشی از سرماخوردگی نیستند.
  • دشواری در بلع جامدات.
  • درد در حلق.
  • محدودیت تنفسی.
روی هم رفته میتوان گفت هر بیمار مبتلا به سرطان تیروئید با گرفتگی صدا همراه است
دکتر مسعود کاظمی
Dr. Kazemi
Laryngologist

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است