اختلالات روحی
تاثیر اختلالات روانپزشکی بر کیفیت صدا
فروردین ۵, ۱۳۹۸

صدا در تغییر جنسیت

تغییر جنسیت

جنسیت بخش مهمی از هویت است که در برخی افراد با  مشکلاتی همراه است.  اختلال در هویت جنسی انواع مختلفی دارد.یک طبقه از انواع این اختلال، افرادی هستند که تمایل دارند از مرد به زن تغییر جنسیت دهند.تغییر جنسیت مرد به زن رایج تر است و در  یک تولد از هر 37000 تولد رخ میدهد.

ترنسجندریست ها (Transgenderist) مردانی هستند که آرزو دارند تمام مدت زن باشند ولی از نظر بدنی این امکان برایشان فراهم نیست.کراس درسرها  ( Cross-dresser ) مردانی هستند که لذت می برند به صورت نیمه وقت در لباس یک زن ظاهر شده و رفتاری زنانه نشان دهند و در طی زندگی بین دو جنسیت منتقل می شوند. افرادی که cross-dresser  هستند یا به سمت تغییر جنسیت پیش میروند و یا زنانگی خود را منع کرده و بیش از حد مردانه رفتار می کنند.

تغییر جنسیت در افرادی رخ می دهد که احساسات ثابت و نامناسبی نسبت به جنسیت بیولوژیک خود داشته اند و مختصه هایی از آن جنسیت دیگر را هم نشان می دهند.این افراد با تشخیص روانپزشک و پس از مصرف هورمون و انجام جراحی های متعدد به تغییرات جسمی اقدام میکنند و بخشی از هویت زنانه ی خود را به دست می آورند. ولی در بخش اصلی هویت که برقراری ارتباط با صدای زنانه و به شکلی زنانه تر است، مشکل هنوز باقی است. زیرا داروهای هورمونی و حتی جراحی حنجره، منجر به تغییر چندانی در صدا نمی شود. البته مشکل در برقراری ارتباط به صدا محدود نمی شود و استفاده از واژگان مناسب، لحن و تن صدای زنانه، زبان بدن و حتی تلفظ حروف را نیز در بر می گیرد.

بعدی که بیولوژیک و جسمی است توسط متخصصین و جراحان متفاوت همچون متخصص حنجره مدیریت می شود. این بعد در رابطه با صدا و گفتار شامل تغییراتی در حجم ریه ها، سایز حفره های تشدیدی همچون بینی، توده زبان، فک و سایز و شکل حنجره و… می باشد.

بعدی که رفتاری است و به لحن و صدا و ارتباط معطوف می شود توسط آسیب شناس صدا و گفتار(گفتاردرمان) مدیریت می شود. این بعد شامل تن صدا، ملودی و آهنگ گفتار،  ساختار جملات، و حتی لباس پوشیدن و ژسچرهای ارتباطی است.

درمان غیر جراحی برای تغییر و تعدیل فرکانس

95 در صد از بیمارانی که از مرد به زن تغییر جنسیت می دهند از صدای بم خود ناراضی هستند و  ترجیح می دهند روش های رفتاری را برای تغییر فرکانس انتخاب کنند.  در اولین اقدام درمانی فرکانس صدای فرد مورد بررسی قرر می گیرد، هرقدر صدای فرد بم تر باشد درمان سخت تری در پیش خواهد داشت. مسئله این است که چقدر باید فرکانس صدای یک فرد را بالا ببریم تا صدای او به عنوان یک خانم شنیده شود.

پژوهش های متفاوت اعداد متفاوتی را به عنوان محدوده ی صدای زنانه معرفی کرده اند. برخی پژوهش ها محدوده مبهم جنسی را بین 170 تا 200 هرتز در نظر گرفته اند. به این معنی که در این محدوده ی صوتی تشخیص صدای زن از صدای مرد دشوار است و ممکن است اشتباه گرفته شود. از آنجایی که ما هنگام صحبت کردن و  تغییر نوای گفتار از فرکانس های پایین و بالا استفاده می کنیم پس فرکانس صدای فرد تغییر جنسیت یافته باید به قدری افزایش یابد که حتی وقتی حین صحبت کردن به طور طبیعی  به سمت فرکانس های  پایین تر آمد، این صدا کماکان بالاتر از محدوده ی مبهم صوتی باشد و  باز هم صدای زنانه ای به گوش برسد.

آسیب شناس گفتار و صدا با آموزش جنبه های متنوع و گسترده ی ارتباط به شیوه ای تخصصی سعی در زنانه تر نمودن برونداد ارتباطی این افراد دارد تا شبیه به آنچه واقعا هستند و تمایل دارند باشند، به نظر برسند.

برخی تفاوت های ارتباطی افرادی که زنانه هستند با افرادی که مردانه هستند

  • افرادی که زنانه ترند تمایل دارند که از ملودی های درون هجای بیشتری استفاده نمایند، به این معنی که گفتار آهنگین تری دارند.
  • افرادی که زنانه تر به نظر می رسند، در همه موارد به هنگام صحبت کردن لبخند بیشتری می زنند.
  • تولیدات زنانه تر شامل تماس نرم تر و کوتاه تر اندام های تولیدی است.
  • افرادی که مردانه ترند تمایل دارند که الگوهایی که کمتر ملودیک و کمتر چاپلوسانه (flatter) باشند استفاده کنند.
  • افرادی که زنانه تر هستند تمایل دارند که نرمش بیشتری در گفتار داشته باشند.
  • افرادی که زنانه تر رفتار میکنند افعال روانشناختی بیشتری به کار می برند ( احساس می کنم ، فکر می کنم و.. )
  • افرادی که مردانه تر هستند تمایل دارند که کل فضا را با بدنشان اشغال کنند در حالیکه آنانی که زنانه تر هستند تمایل دارند فضای کمتری را حین نشستن بگیرند. آنها تمایل دارند دست ها را روی هم بگذارند و بازو ها را نزدیک بدن قرار بدهند و همچنین پاها را نیز روی هم بیندازند.
  • افراد مردانه تر تمایل دارند با پاهای بازتر راه بروند و کف دست ها رو به عقب باشد و آنانی که زنانه ترند تمایل دارند که قدم هایشان جلوی یکدیگر باشند و کف دست هایشان به سمت ران آنان باشد.
  • بازوی فرد زنانه در طرفین بدن قرار دارد و کمتر به جلو یه عقب تمایل دارد.

برنامه های درمانی ارتباط مدار

برنامه های درمانی متعددی در دنیا برای بهبود ارتباط در این افراد ارائه شده است که اغلب بر فرکانس، پروزودی و تمرکز رزونانسی مناسب تاکید دارند. از این بین می توان به  برنامه اصلاح صدا که  Melanie  Speaks  اشاره کرد که  طرفدار استفاده از صداهای فالستوی  پایین (low ) می باشد. این برنامه برای افزایش فرکانس صدا تمریناتی جهت اصلاح تنش های حنجره و نیز تغییر فالستوی طبیعی به فالستوی پایین ارایه می نماید. این روش شبیه به تمرینات  قدیمی آواز  bel canto  است که قرن ها توسط خوانندگان برای ایجاد صدای mixed بکار می رفته است.

بیشترین تاثیر برای زنانه سازی صدا را میتوان از تمرینات صوتی به دست آورد که تلاش دارند تارهای صوتی را کشیده تر کنند و قابلیت تولید صداهای زیرتر و زنانه تر را برای این افراد فراهم آورند.

اخیرا استفاده از نرم افزارهای صوتی برای کمک به آموزش فرکانس رایج شده است. در این نرم افزارها فرد با نگاه کردن به صفحه ی نمایشگر موبایل یا لب تاب متوجه میشود که در لحظه چه فرکانسی را تولید میکند و بهتر میتواند حنجره اش را کنترل کند.

صوت درمانی بهترین درمان برای تغییر فرکانس در افرادی است که میخواهند صدای خود را تغییر دهند. اما حصول نتیجه ی مناسب از این تمرینات منوط به تکمیل دوره ی درمانی(12تا18 ماه)  و پایبندی به استفاده از صدای کسب شده در تمامی محیط هاست.

 هرچند گذراندن دوره ی درمانی نزد آسیب شناس صدا و گفتار ضرورت دارد ولی برخی از افراد برای تسریع در بهبودی صدا مایل به دریافت خدمات جراحی برای تغییر در اندازه ی تارهای صوتی هستند.

تایروپلاستی

جراحی برای بهبود صدا

از طرفی حتی با تکمیل دوره ی درمان ارتباطی، گاهی اوقات هنگام خواب و یا اضطراب ممکن است صدای بم قبلی تولید شده و منجر به خجالت شود، در برخی افراد جراحی نیز همراه با درمان ارتباطی توصیه می شود. ولی تاکید میشود که این درمان ها به تنهایی منجر به زیر شدن صدا و بهبود ارتباط نخواهد شد و برای مدیریت بهتر بودجه های مالی باید در نظر داشت که اولویت با درمان های رفتاری است.

از انواع این جراحی میتوان به جراحی تایروپلاستی و کوتاه نمودن تارهای صوتی اشاره نمود که با توجه به وضعیت حنجره ی هر فرد ممکن است نتایج متفاوتی در بر داشته باشد. برخی از تکنیک های جراحی نیز با استریپینگ یا ایجاد شیار بر روی تارهای صوتی تلاش در کاهش ضخامت تارصوتی دارند که به دلیل ایجاد خش صوتی توصیه نمی شوند. بدین ترتیب تصمیم برای جراحی حنجره باید پس از مشورت با متخصص حنجره و آسیب شناس صدا، سنجیدن تمامی جوانب و با توجه به شرایط حنجره ی فرد اتخاذ شود.

طبقه ی دیگری از این افراد نیز اقدام به تغییر جنسیت از زن به مرد می کنند. از آنجایی که مصرف هورمون های مردانه و جراحی تزریق ژل بر روی تار صوتی منجر به بم تر شدن صدای این افراد میشود، کمتر متقاضی درمان های ارتباطی هستند.

مرکز وکولوژی ایران با ارائه برنامه ای جامع، تلاش در بهبود وضعیت صوتی و ارتباطی تمامی افرادی دارد که برای داشتن هویت جنسی مطلوب خود تلاش میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است