سوالات رایج

یکی از سوالات رایج در تمامی صداپیشگان نحوه تقویت حنجره است.

در واقع حنجره به خودی خود تقویت شده است،اقدام مهمی که می توانیم در جهت بهبود عملکرد حنجره انجام دهیم جلوگیری از آسیب به حنجره است؛به عبارت دیگر باید رفتارهای اشتباه را شناسایی و حذف کنیم.با جلوگیری از آسیب رسیدن به حنجره می توانیم آن را تقویت کنیم.

اگر منظور از تقویت حنجره ایجاد توانایی در خواندن و اجرای نت های خاص و یا افزایش بلندی صدا و بالابردن سطح شفافیت و وضوح صداست؛باید بگوییم بله.

عدم وجود توانایی های ذکر شده در صداپیشگان به دو علت است؛اول آنکه بر اثر آسیب های وارد شده به حنجره دیگر آن فرد توانایی های خود را از دست داده است که برای بازیابی آن ها باید آسیب ها شناسایی و حذف شوند.دوم آنکه تنش و گرفتگی در عضلات حنجره آن فرد ایجاد شده است که مانع از فعالیت های با کیفیت می شود.بنا براین تنش و گرفتگی نیز باید رفع شود که توسط تیم تخصصی آسیب شناس صدا در مرکز وکولوژی ایران این خدمات ارائه می شود.

تقویت حنجره باید زیر نظر متخصص آسیب شناس صدا انجام پذیرد در غیر این صورت بدون شک آسیب زننده است؛چراکه تمرین ها باید با در نظر گرفتن توان فیزیکی و فیزیولوژی حنجره هر فرد تجویز شود.

در ابتدای باید بگوییم افراد علاقه مند به حرفه ای شدن در صداپیشگی باید ابتدا حنجره خود را توسط متخصص بررسی کنند تا سلامت و ویژگی های آن حنجره مشخص شود.سپس در صورت وجود آسیب در حنجره آن آسیب برطرف گردد و بعد از آن گستره صوتی آن فرد مشخص شود.

سپس باتوجه به فیزیولوژی و گستره صوتی اقدام به آموزش جهت بالابردن کیفیت صدای خود کند.

از آنجا که فیزیولوژی تمامی افراد باهم متفاوت است هرفرد باید به صورت جداگانه آموزش بگیرد.

سوزش و درد علت و نشانه واضحی از آسیب وارد شده به حنجره است؛سوزش به علت پرخون و خشک شدن حنجره و تورم تارهای صوتی است؛و درد به علت گرفتگی و تنش های عضلانی است.افرادی که دچار این مشکلات در حنجره خود میشوند نباید به خواندن ادامه دهند و در اولین فرصت برای ارزیابی و درمان به مرکز ما مراجعه کنند.

آموزش صدای بم نیاز به ریلکس بودن و نداشتن تنش در عضلات حنجره دارد.اگر اصلا صدای بم ندارید یعنی تنش و گرفتگی عضلات حنجره بسیار بالاست،همچنین رجیستر صدای بم را ندارید که باید آن را آموزش بگیرید.

اگر از غذاها و رژیم های غذایی آسیب زننده خودداری کنیم به حفظ سلامت و تقویت حنجره کمک کردیم.

البته باید بگوییم که رژیم غذایی مناسب هر فرد باید جداگانه مشخص شود،در مرکز وکولوژی ایران پزشک متخصص طب سنتی برای صداپیشگان با توجه به طبع و سبک زندگی هر شخص برنامه غذایی جامعی را برای آن فرد مشخص می کند.چراکه موادخوراکی نامتناسب با مزاج شما به حنجره شما از طریق افزایش ریفلاکس معده آسیب میرساند.

خواندن در نت های بالا نیاز به رها بودن حنجره و داشتن عضلات ریلکس در دهان،زبان و حنجره دارد.برای اوج خواندن شما باید بتوانید صدای خود را از حلق بیرون بیاورید و قطعا این امکان توسط منوال تراپیست مرکز وکولوژی ایران امکان پذیر می باشد.

بعد از برطرف شدن موانع توسط منوال تراپیست شما باید توسط استاد صداسازی و آواز مرکز وکولوژی ایران آموزش جهت یادگیری رجیستری صدا دریافت کنید.

خروسک(pitchbreak) از علایم پرکاری، تنش عصلانی و گرفتگی در حنجره است.بعد از گرفتن تشخیص صحیح باید مشکلات حنجره را برطرف کنید.

صاف کردن صدا به علت ریخته شدن ترشحاتی از معده(ریفلاکس) و یا سینوس ها(سینوزیت) و یا ریه ها(سیگار و دخانیات) است.

همچنین در موارد خاص بر اثر خونریزی حنجره و ایجاد زخم این حس ایجاد می شود.

داد زدن یکی از روش ها در قدیم بوده است که اساتید با این روش میزان صدا دزدی هنرجوی خود را کاهش می دادند.

اما این موضوع نه تنها کمکی به باز کردن صدا نمی کند بلکه سبب آسیب به تار صوتی می شود.به کمک منوال تراپی در مرکز وکولوژی ایران و آموزش های صحیح مربی و استاد آواز مجموعه ما،می توانید صدای خود را به روش صحیح تقویت کنید.

هر فردی تمرین های خاص خودش را دارد.اگر تمرینات به صورت اختصاصی برای شما نباشد منجر به سوزش درد و یا خستگی بیش از اندازه میشود.

قبل از دریافت تمرین باید حنجره خود را بررسی کنید.

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ