پاسچر
Posture (پاسچر) مناسب در صداپیشگان
مرداد ۱۱, ۱۳۹۷
سلن دیون1
بررسی ابعاد یک پرونده-قسمت چهارم
مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

آیا فقط او مقصر است؟

معرفی مورد:Adele Laurie Blue Adkins

مورد بررسی:علل آسیب صوتی ادل-قسمت سوم

یادآوری

این سومین مقاله بررسی علل آسیب صوتی ادل است

یادآوری

برای مطالعه مقاله دوم اینجا کلیک کنید
Click Here

Adele سیگار می کشید و در استفاده بد و رفتارهای ناصحیح شناخته شده بود؛اما آیا واقعا فقط ادل مسئول خونریزی تارهای صوتی خویش است؟

در یک مورد به شما اطمینان می دهم: متهم کردن خواننده با اتهامات بزرگ و کم نظیر می تواند تصویر بزرگی از گناهکاری خواننده را پدید آورد که ما را از دیگر ابعاد دور سازد.

چالشی برای تمامی صداپیشگان

برای حفظ سلامت صدا در شرایط سخت ، یک خواننده باید آگاهی خود را در موضوع سلامتی صدا افزایش دهد ، درست مثل یک ورزشکار حرفه ای که با تمام حرفه ای بودن به توصیه های مربی عمل کرده و نکات حفظ سلامت آمادگی خود را رعایت می کند.

مشکل این است که بسیاری از خوانندگان در مورد سلامت صوتی برنامه ای ندارند و در راه افزایش و یا حفظ آن قدمی بر نمی دارند و یا آنکه با وصل شدن به انسان های غیر متخصص در حیطه صدا ، خود را با اطلاعات کم و بعضا اشتباه آن افراد گمراه می سازند و این حالت ادامه دارد تا زمانی که، مانند ادل، خاموش شوند.(منظور از خاموشی، دوره سکوت ادل و دور شدن از عرصه حرفه ای جهت بهبود خونریزی تارهای صوتی است).

طرفداران ادل یک نوع خاصی از اجرای زنده عمیق را در کنسرت های ادل تجربه می کنند.او در طول نمایش نشان می دهد یک پیوند خاص و عمیق با مخاطبان خود دارد که باعث می شود ادل هر چه بیشتر وسوسه شود تا خود را فدا کند
گفتاردرمان ادل
Joanna Cazden
Adele's SLP therapist

زمانی خواننده به فراموشی کوتاه مدت نسبت به حفاظت از سلامت حنجره خود مبتلا می شود که این فراموشی ناشی از ارتباط وسوسه برانگیز خواننده و مخاطبان می باشد ؛ دقیقا تارهای صوتی در آن زمان آسیب پذیر هستند. حال خواننده برای دریافت بازخورد های بیشتر از شنوندگان سعی به انجام کارهایی که نباید انجام دهد مصمم می شود، و اینک زمانی است که خواننده مجبور است صدای خود را بفروشد و تکنیک خود را به خطر بیندازد.

به عقب بر نمی گردیم

من فکر می کنم هنرمندی مانند آدل، که صدا و اشعار او احساسات بسیاری را در جهان برانگیخته است، فکر داشتن مجدد کنسرت هایی همانند کنسرت های گذشته را از سر بیرون کرده باشد!.

به یاد داشته باشید، داشتن یک کنسرت همراه با صدایی خش دار و یا لغو آن به علت درد در گلو می تواند یک خواننده را به عنوان یک تازه کار معرفی کند و شهرت و اعتبار او را به مرور از بین ببرد. متاسفانه از آنجا که خواننده و صداپیشگان سعی و همت کمتری در رشد آگاهی های سلامت خود دارند در مواردی دیده شده است که حتی با وجود بیماری نمایش خود را اجرا کرده اند.هنگامی که شما جوان هستید، می توانید از انواع صداهای آوازی نامتعادل و نادرست استفاده کنید اما پس مدت کوتاهی بدن شما دیگر متحد شما نخواهد بود و با شما همراهی نخواهد کرد و آن زمان است که شما به عقب بر می گردید. ادل نیز به علت نادیده گرفتن سیگنال های هشدار دهنده، علائم و نشانه ها و همچنین بی توجهی به منتقدان ، خود را در معرض آسیب قرار داد و  در نهایت به خاموشی دچار شد.واضح است که راه پیش رو، ترکیبی از استراحت صوتی دریافت تمرینات صدا درمانی توسط متخصص ، توسعه و اصلاح تکنیک  های خوب است؛ این امکان در مرکز وکولوژی ایران برای صداپیشگان فراهم است تا قبل از آنکه حال بد را تجربه کنند از آن آگاهی یابند و با سلامت ، به طول عمر  کارحرفه ای خود بیفزایند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است