آزمایش
طرح تحقیقاتی-درمانی طب ایرانی
آبان ۲۷, ۱۳۹۷
کودک
تاثیرات آواز بر رشد کودک
آذر ۱۰, ۱۳۹۷

چالش صوتی John Mayer

جان مایر

Granuloma(گرانولوما)

آسیب های صوتی همیشه نتیجه ضعف در تکنیک های آوازی، فشار و خستگی نیست.در بعضی از موارد، آنها می توانند به وسیله تروما، تحریک یا نتیجه بیماری های دیگر ایجاد شوند. در سپتامبر سال2011 رابرت جان مایر مجبور به لغو دو کنسرت خود و همچنین لغو ضبط و انتشار آلبوم «born and raised» شد.

پزشکان علت را رشد یک تومور در نزدیکی تارهای  صوتی جان مایر به نام granuloma دانستند مایر برای نمایش با تونی بنت، خواننده افسانه ای جاز، در نمایشگاه لس آنجلس و همچنین در جشنواره موسیقی iHeartRadio در لاس وگاس آماه شده بود؛مایر در یک پیام در Tumblr.com، به طرفداران خود نوشت:

من می دانم افرادی که وابسته به من هستند در آنجا حضور دارند (در کنسرت ها)، و من متاسفم که نمی توانم در آن صحنه باشم. بعد از چند ماه انتظار برای دیدار شما، من مجبور به لغو دعوتنامه های کنسرت شدم ؛ پزشکان میگویند چیزی به نام Granuloma درکنار تارهای صوتی من رشد کرده است.

در ادامه مایر وضعیت خود  را “رو به بهبود” دانست، اما اذعان کرد که مطمئن نیست که مدت زمان بهبودی او چقدر است!!!

گرانولوم تارصوتی چیست؟

یک رشد خوش خیم توده ای از بافت اطراف تارهای صوتی ناشی از تحریک یا ضربه به تارهای صوتی است؛ علل شایع تشکیل گرانولوما شامل : لوله گذاری درحین جراحی، آسیب های ناشی از استفاده بد و نادرست از تارهای صوتی؛ رفلاکس معده (که گروه بزرگتری را تشکیل می دهد) . هریک از این علل، درمان متفاوتی دارند. این توده در قسمت خلفی تارهای صوتی متصل به غضروف های آریتنوئید زیر غشای پوشش حنجره به وجود می آید.

گرانولوم یک نشانه التهابی است که در بسیاری از بیماری‌ها به دنبال تحریک مزمن بافت یافت می‌شود و شامل تجمع سلول‌های ایمنی به‌ویژه ماکروفاژها است همچنین بیشتر به علت ترومای ناشی از صحبت با صدای بلند، گلودرد یا سرفه و آواز می توان ایجاد شود.مطالعات همچنین نشان داده اند که ریفلاکس اسیدی معده یک منبع بسیار اثر گذار در ایجاد این بیماری است.

علائم گرانولوم چیست؟

 فرد مبتلا به گرانولوم احساس می کند که چیزی در گلویش گیر کرده است،همچنین باعث گلودرد، سرفه یا صحبت با صدای بلند برای افزایش حجم و کاهش تنفس می شود.(برای تشخیص دقیق این بیماری حتما باید به پزشک متخصص حنجره مراجعه شود و داشتن یک یا چندی از موارد ذکر شده لزوما نشانه های گرانولوم نمی باشد).

مشکلات تنفسی، خفگی، دورگه شدن در صدا و از دست دادن حجم نیز نشانه های رایج است، زیرا طبیعت رشد توده مانع شدن از بسته شدن و ارتعاش تارهای صوتی برای تولید صدای صحیح می باشد. گرانولوم همچنین یکی از اختلالات صوتی است که می تواند دردناک باشد، که معمولا ناشی از سرفه و بلع مواد غذایی درد حاصل می شود.

درمان و اجتناب

گرانولوم تا زمان برطرف سازی علل تحریک پذیری همچنان به رشد خود ادامه می دهد.از بین بردن گرانولوم بدون اصلاح علت تحریک، در اغلب موارد، سبب رشد دوباره توده می شود.زمانی که توده در مراحل اولیه قرار دارد با از بین بردن علل ایجاد می توان این اختلال را به درمان کشاند اما در صورت بدخیم شدن و رشد زیاد توده راهی به جز جراحی برای درمان باقی نمی ماند.

صوت درمانی برای کمک به اصلاح رفتارهای اشتباهی که باعث ایجاد گرانولوم می شود، مانند بلند صحبت کردن عادتی یا صاف کردن گلو مفید است و در موارد ناشی از ریفلاکس اسید، تغییرات در رژیم غذایی، عادات غذا خوردن و داروهای کنترل اسید معده توصیه می شود.

روشهای تهاجمی برای کنترل ریفلاکس، مانند تغییر در برنامه ی غذایی و رفتارهای خوردن و همچنین استفاده از داروهای ضد اسید همیشه مفید هستند اما لازم به ذکر است در درمان گرانولوم نیاز به مداخلات درمانی همه جانبه است ؛یعنی کنترل ریفلاکس در کنار صوت درمانی تاثیر گذاری بیشتری دارند مردم معمولا تاثیر و اهمیت چنین رفتارهایی را کم برآورد می کنند و بیشتر موارد شدید گرانولوم ناشی از کنترل ضعیف چنین مواردی هستند.

در صورت عدم مداخلات درمانی در تمامی ابعاد حتی بعد از جراحی نیز امکان عود مجدد گرانولوم وجود دارد.

قطعا جراحی یکی از راه های درمانی  گرانولوم است ؛ اما به عنوان یک واقعیت، جراحی باید به ندرت برای درمان گرانولوم مورد استفاده قرار گیرد.

Granulomas به علت آسیب قسمت خلفی تارهای صوتی در حنجره رخ می دهد. همانطور که بیان شد این آسیب ممکن است به دلیل استفاده ناصحیح از صدا ، لوله گذاری جهت جراحی (بیهوشی عمومی) یا سایر دلایل مشابه باشد. هنگامی که این آسیب در قسمت خلفی حنجره رخ می دهد ، ناحیه ای از غضروف آریتنوئید ( Arytenoid) دچار التهاب قرار می شود و  احتمال تشکیل گرانولوم بالا می رود.

هنگامی که گرانولوم تشکیل می شود ، فرد مبتلا زمان زیادی را جهت بهبودی و درمان باید صرف کرده و برای درمان برنامه ریزی کند. استفاده ناصحیح  و استفاده بیش از حد از حنجره و تار صوتی روند فرآیند بهبودی را به تاخیر می اندازد. اکثر بیماران مبتلا به گرانولوم نیز از درجه ای از ریفلاکس اسید معده رنج می برند.لازم به ذکر است ریفلاکس از درمان گرانولوما جلوگیری می کند.

بنابراین درمان مناسب شامل صوت درمانی (voice therapy) و کنترل ریفلاکس اسید می باشد. لازم است بدانید در حالی که به نظر ساده به نظر می رسد، درمان آسان نیست.اصلاح سبک زندگی و داروها هردو باهم برای درمان ریفلاکس موثر و مهم هستند. تلاش برای اجرای موارد بالا در بهترین شکل ممکن می تواند امید به درمان بدون جراحی را به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است