شنوایی
آسیب های شنوایی در صداپیشگان
مرداد ۱۸, ۱۳۹۷
ریسک فاکتور
ریسک فاکتورهای اختلالات صوتی
مرداد ۲۱, ۱۳۹۷

چگونه صدای Keith Urban احیا شد؟

معرفی مورد: keith Urban

مورد بررسی: پولیپ تار صوتی

کیث اربن

اگر می خواهید در مواجهه با مشکلات صوتی روحیه خود را بالا ببرید، حتما نگاهی به پرونده Keith Urban بیندازید.

او دربسیاری از مسابقات خوانندگی و اجراهای حرفه ای خود با مشکلات  صوتی دست و پنجه نرم کرده است.اما مشکل صوتی او به اندازه ای نبود که نیاز به جراحی داشته باشد، او با وجود مشکل صوتی خود به فعالیت صوتی ادامه داد تا زمانی که یک پولیپ در تارهای صوتی او ایجاد شد، و او مجبور شد خواندن را متوقف کند.

او به طور کامل سبک falsetto را از دست داد-(عنصر طلایی بسیاری از آهنگ هایی که طرفداران او را به هیجان می آورد) به لطف پیشرفت جراحی و نیز  تلاش های متخصصین آسیب شناس صدا(گفتاردرمان) او اکنون بهتر از همیشه به نظر می رسد.

کیث اربن: قبل از درمان احساس میکردم که یک فوتبالیست 40 ساله هستم که اکنون دچار آسیب در زانو شده ام؛ درد بسیار زیادی در حنجره داشتم و درد شدیدتر از آن در ذهن و روحم که دیگرنمی توانستم بخوانم.

بخشی از صحبت های Urban در توضیح وضعیت خود قبل از درمان است اما او بعد از درمان می گوید: این احساس فوق العاده ای از آزادی است. من لازم نیست که پدال را تا ته فشار دهم تا در آخر به سرعت 70 مایل بر ساعت برسم.

همانطور که خواندید Urban قبل از درمان به شدت بافشار می خوانده است و برای این کار انرژی و فشار زیادی خرج می کرده است.حال بعد از درمان از احساس خود به شکل به دست آوردن آزادی یاد می کند.

پولیپ چیست؟ ناجل چیست؟

انجمن آمریکایی Speech-Language-Hearing، ناجل را به عنوان رشد خوش خیم ضایعات خشک بر روی تارهای صوتی توصیف می کند، در صورتی که پولیپ ضایعاتی آبدار ، ملتهب و متورم است.

پولیپ و ناجل هردو می توانند رشد کنند و سبب وخامت بیشتر حال بیمار شوند. پولیپ ها در مقایسه با ناجل ها، می توانند در فرم های مختلفی قرار گیرند. آنها می توانند در یک یا دو تارصوتی ظاهر شوند به عنوان یک تورم تاول مانند.اکثر آنها بزرگتر از ناجل ها هستند.

پولیپ یکطرفه
پولیپ یکطرفه

علائم پولیپ تارصوتی چیست؟

به گفته دکتر هنری هافمن، متخصص ENT از دانشگاه آیووا، ناجل ها ها و پولیپ ها می توانند علائم مشابهی از جمله احساس خفگی، تنفس سخت، صداهای خشن یا  خشی که در صدا احساس می شود، درد،احساس گلودرد، درد گردن، کاهش دامنه صوتی و خستگی صوتی داشته باشند. هافمن میگوید، خوانندگانی که این علائم را در  صدای خود بیش از 2 هفته احساس می کنند باید با متخصص ENT و یا آسیب شناس صدا(گفتاردرمان)  مشورت کنند.

چگونه باید پولیپ را درمان کرد؟

 پولیپ ها و ناجل ها می توانند به صورت پزشکی، جراحی و / یا گفتاردرمانی درمان شوند.

مداخله جراحی معمولا شامل حذف ناجل یا پولیپ از تار صوتی است.با این حال، این رویکرد زمانی مناسب است که ناجل یا پولیپ بزرگ باشد یا برای مدت زمان طولانی وجود داشته باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که درمان به صورت جراحی ممکن است باعث ماندگاری دائمی جای زخم ناشی از جراحی شود که تاثیری دائمی در صدا خواهد گذاشت لذا بهتر است تا قبل نیاز به جراحی درمان توسط متخصص آسیب شناس صدا انجام گیرد.

درمان از طریق آسیب شناس صدا(گفتاردرمان) می تواند شامل تدریس و اجرای تکنیک های  صوتی بهتر برای کاهش خطر ناجل های آوازی یا پولیپ به علت فشار یا سوء استفاده صوتی ، کوچک کردن و از بین بردن تورم و التهاب و در نهایت درمان پولیپ یا ناجل و استفاده از روش های صوتی برای تغییر سطح فشار بر تارهای صوتی شود،  همچنین شامل حمایت تنفسی مناسب و نیز تمرینات درمانی است. تکنیک های کاهش استرس و تمرینات آرامش بخش نیز می تواند برای خوانندگان گنجانده شود.

چگونه پیشگیری کنیم؟

از آنجا که آموزش آواز و صداسازی همیشه بیشتر آنکه نزدیک به هنر باشد به علم نزدیک تر و وابسته تر است و همچنین  خوانندگان و اساتید آواز غالبا با رویکردهای  متضاد همدیگر درگیر هستند هنرجویان دچار این اختلالات صوتی می شوند.

اکثر مربیان آواز در ایران از تکنیک های آواز سالم و ارگانیک  استفاده نمی کنند و صدا را بیش از حد توانایی های طبیعی خود تحت فشار قرار می دهند، لذا امکان آموزش علمی آواز و صداسازی در مرکز وکولوژی ایران به صورتی فراهم است که اساتید آواز و صداسازی این مجموعه ، آموزش های خود را به تایید علمی متخصصین آسیب شناس صدا ، فوق تخصص حنجره و پزشک متخصص طب سنتی می رسانند.

اگر گمان می کنید صدای شما ممکن است از پولیپ ها یا ناجل ها رنج میبرد، ما را درجریان قرار دهید.

Keith Urban پس از درمان

کیث اربن

وضعیت Urban  بعد از جراحی، همراه با رویکرد سالمتر نسبت به تکنیک ها، حتی الهام بخش آهنگسازی او نیز بوده است.

من فکر می کنم صدای من به عنوان یک استعاره برای پیدا کردن صداهای بیشتر شده است، می توانم راحت تر فکر کنم و خلق کنم
کیث اربن2
Keith Urban
Singer

دیدگاهتان را بنویسید

error: غیر فعال است